| 
  • If you are citizen of an European Union member nation, you may not use this service unless you are at least 16 years old.

  • You already know Dokkio is an AI-powered assistant to organize & manage your digital files & messages. Very soon, Dokkio will support Outlook as well as One Drive. Check it out today!

View
 

KIVID JA FOSSIILID

Page history last edited by rihu 15 years, 2 months ago

Kivistis ehk fossiil

on mis tahes eluvormi või selle elutegevuse mineraliseerunud jäljend.

Enamik fossiilidest on organismide kõvade osade – selgroogsete loomade luude ja hammaste, selgrootute kodade või toeste jäänused, mis on olnud sedavõrd vastupidavad, et pole lagunenud ka pärast looma surma. Organismide peale kantud sete on oluline kivistumise eeltingimus. Mattunud organismi pehmed koed lagunevad, kuid tugevamad mineraliseerunud osad säilivad.

Kivistised on geoloogias väga olulised, sest annavad otseselt infot geoloogilises minevikus eksisteerinud eluvormide kohta, kaudsemalt saab nende põhjal teha järeldusi ka paleogeograafia ja paleoklimatoloogia kohta. Eesti vanaaegkonna settekivimid on väga rikkalikud mitmesuguste kivististe poolest. Tuntumad Eesti kivistised on käsijalgsed (Brachiopoda), trilobiidid (Trilobita), nautiloidid (Nautiloidea) jne. Kivististe uurimisega tegeleb teadus nimega paleontoloogia.

 

● MÄNGI

Kivihääled

 Igal mängijal 2 kuni väikese kanamuna suurust kivi. Seistakse ringis.

Ülesanne:

• Saa sõbraks oma kividega. Katsu oma kive. Millised nad on Sinu peos? On nad muutunud soojaks? Klõbista oma kive vastamisi. Kuula häält parema kõrvaga, vasaku kõrvaga, kinnisilmi. Kas kivid on muutunud Sinu omadeks?

• Kiviklõbin läheb rändama mööda ringi. Mängujuht näitab ette rütmi, kui kiiresti klõpsud peavad liikuma.

- südamerütmis. Mängijad annavad kiviklõpsu edasi samas rütmis, süda on rahulik, oled rõõmus ja tunned ennast hästi.

- jooks, ärevus. Klõbinaring liigub kiiresti. 

• Anname oma klõbinad edasi sõbrale, proovi hoida tempot. Klõbinaring liigub päripäeva, siis ka vastupäeva.

• Rahutud klõpsud. Teinud kividega ühe klõpsu, liigub klõps edasi samas suunas. Kahe klõpsu korral muudad suunda ehk põrkab tagasi.

• Sõbraklõps. Mängujuht leiab silmsideme ühe mängijaga ja teeb tema suunas kiviklõpsu. Leitud sõber „püüab“ klõpsu kinni, loob silmsideme teise mängijaga ja saadab klõpsu talle.

Variandid:

• Mängijad hakkavad klõbistama oma kive talle meeldivas rütmis. Liigu ringi ja leia, kellel on sama rütm. Kas sellise rütmiga mängijaid on veel? Kuula oma kivide klõbinat ja sõbra kivide klõbinat.

On nad sarnased? Erinevad? Leia teine mängija, kelle klõbinad on Sinu omaga hästi sarnased.

Comments (0)

You don't have permission to comment on this page.