| 
  • If you are citizen of an European Union member nation, you may not use this service unless you are at least 16 years old.

  • You already know Dokkio is an AI-powered assistant to organize & manage your digital files & messages. Very soon, Dokkio will support Outlook as well as One Drive. Check it out today!

View
 

KIVIKTAIMLA

Page history last edited by rihu 15 years, 1 month ago

Kiviktaimla

on entsüklopeedia definitsiooni kohaselt kividest ja taimedest koosnev aiarajatis. Teise ja  mitte eriti lugupidava definitsiooni järgi on kiviktaimla kividega mullahunnik.

Kivid ei ole selles mullahunnikus kindlasti mitte vähetähtsad. Kivid parandavad taimede kasvukeskkonda, talletades endas soojust ja kaitstes niimoodi taimejuuri külma eest. Samuti lähevad kivid kevadel varakult soojaks, mis äratab varased sibultaimed ja teised kevadlilled.

Kiviktaimlat võib rajada nii päiksepaistelisse kui ka varjulisse kohta. Kooli kiviktaimla asukoht on valitud selliselt, et seal saavad hästi kasvada nii valguslembesed kui varjutaluvad taimeliigid. Kiviktaimlasse istutatakse enamjaolt püsikuid ehk mitmeaastasi rohttaimi. Püsikud tärkavad maa all säilivatest taimeosadest, näiteks mugulatest või sibulatest järgmisel kevadel samal kohal uuesti. Kooli kiviktaimlas kasvavad järgmised püsikud: helmikpööris, Missuuri kuldkepp, merikann, kukehari, mägisibul, hallnelk, iiris, kurekell, kuldne piimalill, kivirik, akakapsas, edelweiss, tüümian, astilbe, hosta ja Sabiina kadakas.

Osa kiviktaimla ilutaimedest on üheaastased. Selliste suvelillede seemned külvatakse igal aastal uuesti. Kooli kiviktaimlas kasvavad suvikutest: päsmaslill, begoonia, dagetes, peiulill, astrid ja suvedaaliad.

 

● MEISTERDA ja MÄNGI

Pisiloomade otsimine maa seest.

Maa seest ühe jalajälje alt (jalanumber 44; 10 cm. allapoole) võib leida 5 vihmaussi, 75 ämblikku, 150 000 niitussi ja palju muid loomi. Sellega seonduv õuetegevus käib nõnda: vaja on valget alust (vakstu või vana lina), labidat, luupi ja väikeseid purke. Purkideks sobivad suurepäraselt topsluubid.

Anna rühmaliikmetele nimed (kuni seitse igas rühmas): hooghännaline, vihmauss, kakand, mardikas, rõnguss, tuhatjalg. Anna neile pilt kuidas vastav loom välja näeb. Iga rühm kaevab veidi mulda ja puistab selle valgele alusele. Nüüd tuleb seal sorides „leida ennast“ (sellenimelisi loomi, mis enne anti). Kuid olge kiired! Hooghännalised on kiired olendid ja kaovad ruttu. Luubiga saab näha millised loomad kätte saadi ja kui palju pisiolendeid seal on. Ära unusta loomi ja mulda tagasi puistata kui õppetöö on möödas.

 

Comments (0)

You don't have permission to comment on this page.